OneStone Advisory
← Alle inzichten
Fiscaal

Investeringsaftrek 2026: KIA, EIA, MIA, Vamil en WBSO op een rij

Blog · 12 min leestijd

In 2026 levert een investering in bedrijfsmiddelen tussen €2.901 en €71.683 een kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA) op van 28%, met een maximum van €20.072 bij investeringen tot €132.746. Daarbovenop kun je voor energiezuinige investeringen 40% energie-investeringsaftrek (EIA) krijgen en voor milieu-investeringen 27%, 36% of 45% milieu-investeringsaftrek (MIA), eventueel met 75% willekeurige afschrijving (Vamil). Voor speur en ontwikkelwerk geeft de WBSO in 2026 36% korting op de eerste €391.020 aan S&O kosten (50% voor starters) en 16% daarboven.

Investeringsaftrek is geen subsidie die je aanvraagt en ontvangt, maar een extra kostenpost in je aangifte. De aftrek komt bovenop de normale afschrijving. Voor een eenmanszaak in de hoogste schijf of een BV in de vennootschapsbelasting is dat direct geld. Het gaat in de praktijk vaak mis op details: een investering die net in het verkeerde jaar valt, een EIA melding die één dag te laat binnenkomt, of een verkocht bedrijfsmiddel waarvan niemand meer wist dat er KIA op zat. Hieronder alles wat je in 2026 moet weten, met rekenvoorbeelden en een tijdpad tot de jaarwisseling.

Hoe hoog is de KIA in 2026?

De KIA hangt af van het totaal dat je in een kalenderjaar investeert in bedrijfsmiddelen die ervoor in aanmerking komen. De tabel voor 2026:

  • Tot en met €2.900: geen KIA
  • €2.901 tot en met €71.683: 28% van het investeringsbedrag
  • €71.684 tot en met €132.746: vast bedrag van €20.072
  • €132.747 tot en met €398.236: €20.072 min 7,56% van het deel boven €132.746
  • Meer dan €398.236: geen KIA

Per bedrijfsmiddel moet de investering minimaal €450 exclusief btw zijn. Een laptop van €400 telt dus niet mee, ook niet als je er tien koopt.

Niet alles komt in aanmerking. Uitgesloten zijn onder meer grond, woonhuizen, personenauto's (met uitzondering van auto's voor beroepsvervoer, zoals een taxi, en volgens de Belastingdienst personenauto's zonder CO2 uitstoot), dieren, effecten en vorderingen, goodwill en bedrijfsmiddelen die je hoofdzakelijk aan derden verhuurt. Ook investeringen bij een verbonden partij, zoals je eigen holding of je fiscaal partner, vallen erbuiten.

Bij een VOF of maatschap telt het totale investeringsbedrag van het samenwerkingsverband. Daarna wordt de aftrek naar rato van ieders aandeel verdeeld. Dat voorkomt dat vijf vennoten elk het maximum claimen.

Wanneer telt een investering mee voor 2026?

Een investering telt in het jaar waarin je de verplichting aangaat, bijvoorbeeld door een getekende offerte of koopovereenkomst. Maar de aftrek in dat jaar is beperkt tot wat je al hebt betaald, tenzij het bedrijfsmiddel ook al in gebruik is genomen. Het restant schuift door naar het jaar waarin je betaalt of het bedrijfsmiddel in gebruik neemt.

Een praktisch voorbeeld: je tekent op 15 december 2026 voor een machine van €40.000, betaalt €10.000 aanbetaling en de machine wordt in februari 2027 geleverd. Dan neem je in 2026 KIA over €10.000. De overige €30.000 telt mee in 2027, maar voor de hoogte van het percentage kijk je naar het totale investeringsbedrag van het jaar van de verplichting. Leg zulke gesplitste investeringen goed vast in je activaregister, anders gaat het in de aangifte gegarandeerd mis.

Wat is de desinvesteringsbijtelling?

Verkoopt of schenk je een bedrijfsmiddel waarvoor je investeringsaftrek hebt gekregen binnen vijf jaar na het begin van het kalenderjaar van de investering, dan moet je mogelijk een deel van de aftrek terugbetalen. Dat heet de desinvesteringsbijtelling.

  • Wanneer: als het totaal van de verkoopprijzen van zulke desinvesteringen in een jaar hoger is dan €2.900.
  • Hoeveel: het percentage aftrek dat je destijds kreeg, maal de verkoopprijs. De bijtelling is nooit hoger dan de aftrek die je bij de investering kreeg.
  • Voorbeeld: je kocht in 2023 een bestelbus en kreeg 28% KIA. Je verkoopt hem in 2026 voor €15.000. De bijtelling is 28% van €15.000 = €4.200, die bij je winst wordt opgeteld.

De bijtelling geldt ook bij EIA en MIA. Verkoop je een bedrijfsmiddel na de vijfjaarstermijn, dan is er geen bijtelling meer. Wie een bedrijfsmiddel kort na de vijf jaar wil vervangen, wacht dus beter tot 1 januari van het zesde jaar.

EIA, MIA en Vamil: aftrek voor duurzame investeringen

Deze regelingen worden uitgevoerd door de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Ze gelden alleen voor bedrijfsmiddelen die op de Energielijst 2026 of de Milieulijst 2026 staan.

  • EIA (energie-investeringsaftrek): 40% extra aftrek in 2026 over de energiegerelateerde investeringskosten. Minimaal €2.500 per bedrijfsmiddel. Het budget voor 2026 is volgens RVO verhoogd naar €460 miljoen.
  • MIA (milieu-investeringsaftrek): 27%, 36% of 45% extra aftrek, afhankelijk van de categorie op de Milieulijst. Minimaal €2.500 per bedrijfsmiddel.
  • Vamil (willekeurige afschrijving milieu-investeringen): je mag 75% van de investering op een zelfgekozen moment afschrijven, bijvoorbeeld in één keer. Dat geeft liquiditeitsvoordeel en rentevoordeel, geen extra aftrek.

De harde voorwaarde: je meldt de investering binnen drie maanden nadat je de verplichting bent aangegaan via het eLoket van RVO. Te laat is te laat, en RVO is daarin strikt. Wacht dus niet tot de jaarafsluiting.

Het budget van MIA en Vamil samen is in 2026 lager dan in 2025 (circa €155 miljoen). Bij uitputting kan de regeling tussentijds worden gesloten. Wie een grote milieu-investering plant, meldt die dus liever vroeg dan laat.

Hoe combineer je de regelingen?

  • KIA plus EIA: mag. Een warmtepomp of zonnepanelen op je bedrijfspand tellen mee voor de KIA én de EIA.
  • KIA plus MIA: mag.
  • EIA plus MIA op hetzelfde bedrijfsmiddel: mag niet. Je kiest de regeling die voor dat bedrijfsmiddel het meeste oplevert.
  • MIA plus Vamil: mag, voor zover het bedrijfsmiddel op de lijst als Vamil geschikt staat.
  • WBSO plus KIA: mag. Investeer je in S&O bedrijfsmiddelen, dan kun je die kosten in de WBSO aanvraag opnemen en tegelijk KIA claimen.

WBSO in 2026: percentages en aanvraagmomenten

De WBSO (Wet bevordering speur en ontwikkelingswerk) verlaagt de loonheffing die je afdraagt voor medewerkers die aan technisch onderzoek of softwareontwikkeling werken. Voor zelfstandigen werkt het via een aftrek in de inkomstenbelasting.

  • Eerste schijf: 36% over de eerste €391.020 aan S&O loonkosten plus overige kosten en uitgaven (in 2025: €380.000)
  • Eerste schijf voor starters: 50%
  • Tweede schijf: 16% over het meerdere
  • S&O aftrek voor IB ondernemers: €15.979, plus €7.996 extra voor starters, bij minimaal 500 S&O uren per jaar
  • Forfaitair S&O uurloon: €29 voor bedrijven die twee jaar geleden geen WBSO hadden

De aanvraagmomenten:

  • Je vraagt elke maand aan, met ingang van de eerste dag van de volgende maand. De aanvraag moet uiterlijk de twintigste van de maand ervoor binnen zijn.
  • Een aanvraag beslaat minimaal drie en maximaal twaalf maanden. Je doet maximaal vier aanvragen per kalenderjaar.
  • De laatste aanvraag voor 2026 kon tot en met 30 september 2026. Voor 2026 kun je dus niets meer aanvragen.
  • Wil je per 1 januari 2027 starten, dan moet je aanvraag uiterlijk 20 december 2026 binnen zijn. Die dag valt op een zondag; dien eerder in.
  • Over 2026 geef je de gerealiseerde S&O uren en kosten uiterlijk 31 maart 2027 door aan RVO.

Een WBSO beschikking is ook de toegang tot de innovatiebox in de vennootschapsbelasting, waarin winst uit innovatie tegen een effectief tarief van 9% wordt belast. Voor SaaS bedrijven met eigen ontwikkelde software is dat een tweede, vaak onderschat voordeel. Zie ook onze pagina voor SaaS startups.

Rekenvoorbeeld: een productiebedrijf en een softwarebedrijf

Een BV investeert in 2026 €60.000 in een nieuwe machine en €40.000 in een warmtepomp die op de Energielijst staat. De warmtepomp is op tijd gemeld bij RVO.

  • Totaal investeringsbedrag voor de KIA: €100.000, dus het vaste bedrag van €20.072
  • EIA over de warmtepomp: 40% van €40.000 = €16.000
  • Totale extra aftrek: €36.072
  • Belastingvoordeel bij 19% vennootschapsbelasting: circa €6.854

Stel dat dezelfde BV in december nog een extra machine van €30.000 overweegt. Het investeringsbedrag gaat dan naar €130.000 en de KIA blijft €20.072: de extra €30.000 levert in 2026 nul KIA op. Schuift de BV die investering naar januari 2027, en investeert zij in 2027 verder niets, dan levert hij in 2027 (bij een vergelijkbare tabel) 28% op, ongeveer €8.400. Dat is €1.596 minder vennootschapsbelasting voor één maand geduld.

Een softwarebedrijf met twee ontwikkelaars besteedt elk 1.500 uur aan S&O werk tegen een S&O uurloon van €45, plus €15.000 aan kosten en uitgaven.

  • S&O loonkosten: 3.000 x €45 = €135.000
  • Totaal met kosten en uitgaven: €150.000
  • WBSO voordeel bij 36%: €54.000 lagere loonheffing
  • Als starter (50%): €75.000

Timing rond de jaarwisseling: beslisregels

  • Zit je in 2026 net onder €2.901? Haal een investering naar voren. Bij €2.901 krijg je €812 aftrek, bij €2.800 niets.
  • Zit je al tussen €71.684 en €132.746? Een extra investering in 2026 levert geen KIA op. Schuif die naar 2027.
  • Zit je boven €132.746? Elke extra euro verlaagt de KIA met 7,56 cent. Verspreid grote investeringen over twee jaar.
  • Verwacht je in 2027 een hogere winst of een hoger tarief? Dan is aftrek in 2027 meer waard. Bij een BV die rond de €200.000 grens van de vennootschapsbelasting zit, kan dat verschil oplopen van 19% naar 25,8%.
  • Ga je in december nog een EIA of MIA investering aan? Dan loopt de meldtermijn van drie maanden tot in maart. Meld direct, niet bij de jaarafsluiting.
  • Overweeg je een bedrijfsmiddel te verkopen waarop je binnen vijf jaar aftrek kreeg? Bereken eerst de desinvesteringsbijtelling.

Veelgemaakte fouten

  • Investeringen tellen op basis van factuurdatum. Het moment van de verplichting en de betaling bepalen het jaar, niet de factuur.
  • Investeringen bij een verbonden partij meetellen. Een bedrijfspand dat je BV van je holding koopt, telt niet mee voor de KIA.
  • EIA of MIA te laat melden. Drie maanden na de opdracht is de grens, niet drie maanden na levering.
  • De desinvesteringsbijtelling vergeten bij de verkoop van een bus of machine binnen vijf jaar.
  • Bedrijfsmiddelen onder €450 meetellen. Die vallen buiten de KIA, ook als ze samen een groot bedrag vormen.
  • WBSO uren niet bijhouden. RVO kan een urenregistratie en projectadministratie opvragen. Zonder die onderbouwing vervalt het voordeel.
  • De realisatie niet doorgeven. Wie de gerealiseerde S&O uren niet uiterlijk 31 maart doorgeeft, riskeert een correctie en een boete.

Checklist voor je investeringen in het vierde kwartaal van 2026

  • Maak een overzicht van alle investeringen die je in 2026 hebt gedaan, met datum van opdracht, betaling en ingebruikname.
  • Bereken in welke KIA schijf je nu zit en wat een extra investering in 2026 nog oplevert.
  • Controleer of geplande investeringen op de Energielijst of Milieulijst 2026 staan en meld ze binnen drie maanden.
  • Leg vast welke bedrijfsmiddelen je de afgelopen vijf jaar met aftrek hebt gekocht, voor de desinvesteringsbijtelling.
  • Dien je WBSO aanvraag voor 2027 in vóór 20 december 2026.
  • Zorg voor een sluitende urenregistratie voor S&O werk.
  • Bespreek met je adviseur of een investering beter in december of januari kan vallen.

Wat dit voor je betekent

Investeringsaftrek is een van de meest concrete manieren om je belastingdruk te verlagen, maar alleen als de administratie klopt. Bij OneStone houden we in Moneybird of Exact Online een activaregister bij waarin per bedrijfsmiddel de datum van opdracht, betaling, ingebruikname en de toegepaste aftrek staat. Zo zien we in het najaar welke schijf je bereikt en of een investering beter in januari kan vallen, en vergeet niemand de desinvesteringsbijtelling als je over drie jaar een bus verkoopt. Voor WBSO en EIA zorgen we dat de meldingen op tijd bij RVO liggen, of dat je ze zelf kunt doen met de juiste cijfers. Meer over de financiële kant van een groeiend bedrijf lees je bij jaarrekening laten opstellen en eenmanszaak omzetten naar BV.

Let op: Dit artikel is met zorg samengesteld op basis van de wet en regelgeving zoals die in 2026 geldt en is bedoeld als algemene toelichting. Het vormt geen persoonlijk fiscaal of juridisch advies. Bedragen voor 2027 zijn nog niet allemaal bekend. Je eigen situatie kan tot een andere uitkomst leiden. Overleg altijd met je adviseur voordat je beslissingen neemt.

Veelgestelde vragen

  • Hoeveel KIA krijg ik in 2026? Bij een investeringsbedrag tussen €2.901 en €71.683 is de KIA 28%. Tussen €71.684 en €132.746 krijg je een vast bedrag van €20.072, daarboven loopt de aftrek af tot nul bij €398.236.
  • Kan ik KIA en EIA tegelijk gebruiken? Ja. Een investering die op de Energielijst staat, telt mee voor de KIA en levert daarnaast 40% EIA op. EIA en MIA op hetzelfde bedrijfsmiddel kan niet.
  • Hoe lang heb ik om een EIA of MIA investering te melden? Drie maanden na het aangaan van de investeringsverplichting, via het eLoket van RVO. Een te late melding betekent geen aftrek.
  • Wat is de desinvesteringsbijtelling? Verkoop je binnen vijf jaar na het begin van het investeringsjaar een bedrijfsmiddel waarvoor je aftrek kreeg, dan tel je een deel van de verkoopprijs bij je winst op, tegen het percentage dat je destijds aftrok. Dit geldt als de verkoopprijzen samen meer dan €2.900 per jaar bedragen.
  • Wanneer moet ik de WBSO voor 2027 aanvragen? Voor een start per 1 januari 2027 moet je aanvraag uiterlijk 20 december 2026 bij RVO binnen zijn. Omdat dat een zondag is, dien je beter eerder in.
  • Telt een personenauto mee voor de KIA? In de regel niet. Personenauto's zijn uitgesloten, met uitzondering van auto's voor beroepsvervoer, zoals een taxi, en volledig emissievrije personenauto's. Controleer de actuele uitsluitingslijst van de Belastingdienst voordat je een elektrische auto in de KIA meeneemt.

Bronnen

  • Belastingdienst, Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek 2026 (https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/zakelijk/winst/inkomstenbelasting/veranderingen-inkomstenbelasting-2026/investeringsaftrek-2026/kleinschaligheidsinvesteringsaftrek-2026)
  • Belastingdienst, Energie-investeringsaftrek (EIA) (https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/zakelijk/winst/inkomstenbelasting/inkomstenbelasting_voor_ondernemers/investeringsaftrek_en_desinvesteringsbijtelling/energie_investeringsaftrek_eia)
  • RVO, Voorwaarden Energie-investeringsaftrek (https://www.rvo.nl/subsidies-financiering/eia/ondernemers/voorwaarden)
  • RVO, Brochure EIA Energielijst 2026 (https://www.rvo.nl/sites/default/files/2025-12/Brochure%20EIA%20-%20Energielijst%202026.pdf)
  • RVO, MIA en Vamil officiële bekendmakingen (https://www.rvo.nl/subsidies-financiering/mia-vamil/ondernemers/officiele-bekendmakingen)
  • RVO, WBSO: je fiscaal voordeel berekenen (https://www.rvo.nl/subsidies-financiering/wbso/bereken-wbso-voordeel)
  • RVO, WBSO kalender (https://www.rvo.nl/subsidies-financiering/wbso/kalender)

Lees ook: Eenmanszaak omzetten naar een BV in 2026: stappenplan en afwegingen · BV of eenmanszaak in 2026: welke rechtsvorm past bij jou? · Vastgoed in een BV of prive houden in 2026: belastingdruk en valkuilen

Liever laten regelen?

Wil je zeker weten dat je geen aftrek laat liggen en dat je investeringen goed getimed zijn? Bekijk Effortless Finance of onze finance voor SaaS startups, of plan een vrijblijvende kennismaking.

Benieuwd wat dit voor jouw onderneming betekent?

Plan een vrijblijvende kennismaking. We kijken samen naar je cijfers en waar de meeste winst te halen valt.